Rozmowy o męskim stylu ze specjalistkami od wizerunku – część 1

Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić stylowi męskiemu. Jest to temat szeroki, ale zdecydowałem się go podjąć, ponieważ jakiś czas temu odwiedziły mnie dwie fantastyczne kobiety, które podzieliły się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Były to- Barbara Walewicz oraz Magdalena Rembalska. Obie Panie są specjalistkami  od wizerunku. Zajmują się analizą kolorystyczną, stylizacją, wizażem. Więcej możecie o nich przeczytać na ich profilach na Instagramie. Zachęcam do odwiedzin!

Podczas spotkania została przeprowadzona moja analiza kolorystyczna, porozmawialiśmy o moim stylu i wielu innych ciekawych zagadnieniach.

Chciałbym, żebyście potraktowali ten materiał, jako pewne wskazówki, jeśli myślicie o zmianach w swoim obecnym stylu. Szczerze mówiąc  z naszego spotkania można by napisać książkę, ale ja postanowiłem wspomnieć tu  tylko o kilku sprawach, które mogą zaciekawić wszystkich mężczyzn.  

Pytania o męski styl

Podczas spotkania podpytałem  Magdę i Barbarę o najczęstsze grzechy modowe mężczyzn.

Najczęstsze męskie modowe grzeszki

„Modowe grzechy mężczyzn to temat rzeka, ale chcielibyśmy zwrócić uwagę  tylko na kilka „grzeszków”. Mężczyźni nie zawsze zwracają uwagę na dobór właściwego rozmiaru ubrań.  W przypadku letnich i sportowych stylizacji można na to sobie pozwolić na nieco luźniejszy t-shirt, ale w przypadku eleganckiego ubioru odpowiednio dobrany rozmiar to konieczność. Źle dobrany rozmiar  koszuli to często zła  długość jej rękawa. Szczególne znaczenie ma to w  przypadku, gdy chcemy na koszulę założyć marynarkę (przyjmuje się, że rękaw koszuli powinien sięgać minimalnie za nadgarstek, wystawać ok. 1-2 cm spod marynarki).

Kolejny męski „grzeszek” to zła długość krawatu. Jeśli ubieramy się klasycznie, elegancko to długość krawatu ma znaczenie. Powinien on sięgać do połowy klamry paska w spodniach.

Obecnie nosi się spodnie o różnej długości. W związku z tym warto przemyśleć stylizacje, czy dobrze się komponują z resztą ubioru.”

Jeśli chodzi o moje grzeszki modowe to było ich sporo, ale …przeglądając moją szafę z ubraniami zauważyłem to, czego wcześniej nie dostrzegałem. Dolne krawędzie koszul różnią się między sobą (zaokrąglone lub obcięte na prosto) i wpływają na odbiór sylwetki. Bez względu na rodzaj posiadanej sylwetki należy dobrać odpowiedni krój koszuli. Jesteśmy różni  i to co jednemu pasuje u innej osoby może się nie sprawdzić. Na mnie najlepiej wygląda koszula zakończona półokręgiem.

„Dodatkowo jeśli chodzi o grzechy modowe mężczyzn to każdy, nawet najlepiej dobrany ubiór łatwo zepsuć brudnym lub zniszczonym obuwiem. Nie bez powodu mówi się, że to buty są naszą wizytówką”.

Podczas spotkania dużo rozmawialiśmy też o męskich akcesoriach, biżuterii (np. okulary, poszetki, biżuteria). Mnie bardzo zaciekawił temat odpowiedniego doboru okularów, ale o tym w dalszej części materiału. Okazuje się, że mężczyźni mogą być ubrani klasycznie i dzięki drobnym dodatkom mogą „podrasować” swój wizerunek.

Trendy w męskiej modzie

Rozmawiając o męskim stroju nie mogłem nie zapytać o trendy w męskiej modzie. Przyznam, że niewiele wiem na ten  temat.  Wybór garnituru, koszuli nie należą  dla mnie do najprzyjemniejszych ze względu na to, że po prostu nie wiem, gdzie ich szukać. Poza tym  nie zawsze są rozmiary dla mężczyzny XXL. Choć przyznam, że ostatnio poznałem pewne miejsce w Warszawie…

„Z naszych obserwacji wynika, że sporo dzieje się w męskim świecie  mody. Staramy się je śledzić i na naszym rodzimym rynku ubrań dla mężczyzn.  Według nas warto zwrócić uwagę na to, co reprezentuje Tomasz Miler, Piotr Matysiak-Huzar oraz krawiectwo Dąbrowski & Góral (krawiectwo neapolitańskie).

Styl, maniery, elegancja, minimalizm, uporządkowany męski szyk, dbałość o szczegóły, jaki towarzyszył na polskich ulicach w okresie międzywojennym są bliskie naszemu sercu.

Z naszych obserwacji wynika, że aktualnie obserwuje się powrót elegancji i dbałości o detale takie jak: wysmakowana biżuteria męska, ręcznie szyte buty, skórzane torby, jedwabne poszetki,  garnitury skrojone na  miarę. Wprawdzie takie rzeczy szyte na miarę sporo kosztują, ale  mogą służyć latami!

Jeśli chodzi o trendy modowe to niezwykle ważnym elementem stylizacji są dziś okulary, które nie są już tylko elementem korygującym wadę wzroku, a stały się biżuterią i akcesorium modowym”.

Modowe szaleństwo?

Czy w męskiej modzie jest miejsce na szaleństwo? I jak je należy rozumieć? Z mojej perspektywy to czerwone skarpetki do zielonego garnituru. Chyba na takie szaleństwo bym się nie odważył. A Wy?

„W elegancji zdecydowanie można znaleźć miejsce na szaleństwo! Szaleństwo w modzie lub stylu może dodać wyjątkowego charakteru i indywidualności, pod warunkiem, że jest zrównoważone i wykonane z pomysłem. Połączenie elegancji z odrobiną szaleństwa może stworzyć interesujący i oryginalny wygląd. Ważne jest, aby być świadomym granic i dopasować szaleństwo do okazji i własnego stylu. Moda ma być zabawą, więc eksperyment i szaleństwo jest wpisane w jej ramy.

W męski stylu można zaszaleć kolorem, rodzajem materiału, fakturami tkanin, dodatkami… Każdy mężczyzna znajdzie przestrzeń do szaleństw”.

Druga część materiału już niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *