Czas na kolejny wpis z serii #przełambarierę, a właściwie tym razem będzie – #odbudujbarierę. Tłumaczę już, o co chodzi. Rozmawiając z kosmetologiem klinicznym mgr Moniką Michałowicz podczas szkoleń związanych z marką LVY Cosmetics wielokrotnie mówiło się o barierze hydrolipidowej (BHL) i jej znaczeniu w pielęgnacji męskiej skóry.
Czy spotkaliście się z terminem – bariera hydrolipidowa?
Jeśli nie to serdecznie zapraszam do przeczytania materiału, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
O barierze hydrolipidowej po raz pierwszy usłyszałem, jak tylko rozpocząłem swoją przygodę z kosmetologią. Czy zaburzenia bariery HL to przypadkiem nie wymysł ostatnich lat na potrzeby skuteczniejszego marketingu?
Równowaga bariery hydrolipidowej skóry to istotny element, który wpływa na jej dobrostan w każdym aspekcie, zarówno zdrowotnym, jak i estetycznym. Z uwagi na postęp nauk medycznych, w tym kosmetologii, rośnie poziom świadomości konsumentów, którzy oprócz dobrego wyglądu skóry, która stanowi również pierwszą linię obrony przed wszelkimi ingerencjami ze świata zewnętrznego, poszukują skutecznych i nowoczesnych kosmetyków, które zadbają również o ich zdrowie. Przodujące marki kosmetologiczne, takie jak np. LVY Cosmetics, której komponowanie formuł kosmetycznych jest ściśle związane z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki jest tego przykładem. Od początku Twórcy marki badali wnikliwie naskórek i mechanizmy w nim zachodzące i pod to stworzyli innowacyjne produkty kosmetologiczne, które cieszą się uznaniem w wielu krajach Europy. Powodzenie tych linii kosmetycznych i uznanie ich za ważne i skuteczne narzędzie pracy profesjonalisty dowodzi, że zaburzenie bariery hydrolipidowej to nie chwilowa moda, tylko odpowiedni poziom świadomości specjalistów zajmujących się dbaniem o skórę w szerokim aspekcie.
Dlaczego dbanie o barierę hydrolipidową jest takie istotne?
Równowaga bariery hydrolipidowej warunkuje dobrostan skóry w wielu aspektach, wizualnych, zdrowotnych oraz związanych z odczuwaniem komfortu na powierzchni skóry. Pełni wiele ważnych funkcji – chroni przed czynnikami zewnętrznymi, tj. smogiem, temperaturą, patogenami oraz transepidermalną utratą wody (TEWL, transepidermal water loss), utrzymuje prawidłowe pH skóry. Bardzo łatwo jest doprowadzić do jej zaburzenia, chociażby przez nieprzemyślany (zbyt „agresywny” dobór preparatów oczyszczających. Stąd wniosek, że wiele osób często nieświadomie wprowadza własną barierę hydrolipidową skóry w stan zaburzenia jej równowagi. Dlatego istotna jest znajomość tematu i dokonywanie świadomych wyborów w kontekście preparatów kosmetycznych. Jeśli zaś chodzi o zabiegi profesjonalne z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, skóra, która posiada odpowiedni balans w zakresie bariery hydrolipidowej jest w stanie w sposób prawidłowy reagować i odpowiadać na bardziej zaawansowane i inwazyjne postępowania terapeutyczne. W przypadkach, kiedy ten aspekt nie jest uwzględniony, skóra często manifestuje ten brak poprzez reakcje skórne takie jak zaczerwienienie, przewlekły rumień, pieczenie, swędzenie, uczucie nadmiernego ciepła i uczucie kłucia.
W takim razie, co może wpływać na zaburzenia bariery HL? Temat wydaje się bardzo obszerny…
Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zaburzenia w obrębie bariery hydrolipidowej skóry jest używanie nadmiaru kosmetyków – np. mydeł, detergentów – które uszkadzają barierę hydrolipidową. Również agresywne składy niektórych kosmetyków, duża ilość konserwantów i mało łagodnych środków powierzchniowo czynnych oraz nadmiar substancji aktywnych, kwasów, których działanie nierzadko nakłada się na siebie w niekontrolowany sposób. Klienci często nie zdają sobie sprawy, w jakim stanie klinicznym jest ich skóra, że choroby współistniejące i tryb życia mają wpływ na ten aspekt estetyczny i zdrowotny oraz ostateczny dobór preparatów, które powinny być dobrane również do panującej pory roku i warunków klimatycznych oraz stylu życia.
Ważnym elementem w omawianym kontekście są warunki środowiska wewnątrz mieszkania i zanieczyszczenie powietrza. Prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej jest niezwykle istotne w aspekcie zapewnienia dostatecznej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. Również stres przyczynia się do jej dysfunkcji. Ponadto barierę zaburzają substancje drażniące, alergeny, zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV. Szkodzi jej również nadmierne złuszczanie naskórka poprzez stosowanie peelingów gruboziarnistych oraz akcesoriów kosmetycznych, np. szczoteczek do oczyszczania twarzy.
Czynniki genetyczne mające wpływ na większą podatność na niektóre choroby skóry. Nieodpowiednia pielęgnacja kosmetyczna – uboga w substancje nawilżające i regenerujące skórę.
Najbardziej zainteresowało mnie to, jakie są konsekwencje zaburzonej bariery HL?
Nadwrażliwość na wcześniej używane kosmetyki, które sprawdzały się do tej pory w codziennej pielęgnacji – mogą pojawiać się nawet stany zapalne skóry. Bardzo sucha skóra, która manifestuje takie objawy jak pieczenie podczas nakładania preparatów kosmetycznych lub w czasie oczyszczania, mycia skóry. Występowanie uczucia swędzenia, zaczerwienienia czy podrażnienia. Może również występować zwiększona produkcja sebum. Skóra objęta problemem zaburzonej bariery hydrolipidowej jest bardziej podatna na swędzenie, łuszczenie, trądzik, stany zapalne oraz infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
Jakie błędy popełniają mężczyźni najczęściej w pielęgnacji, które mogą mieć wpływ na BHL?
Mężczyźni często nieświadomie zaburzają swoją BHL już na etapie oczyszczania skóry – stosują produkty do mycia twarzy dedykowane do innych obszarów, np. do ciała czy do mycia.
Częstym błędem jest również stosowanie do mycia twarzy tradycyjnego mydła w kostce, które jest zasadowe i zdecydowanie nie służy fizjologii BHL. Brak stosowania odpowiednich kremów lub całkowite zaniechanie pielęgnowania skóry twarzy produktami nawilżającymi i natłuszczającymi. Brak świadomości, jak ważna jest fotoprotekcja skóry – również jako prewencja przeciwnowotworowa, jak i przeciwstarzeniowa. Niestety mężczyźni sporadycznie zgłaszają się do gabinetów kosmetologicznych na pielęgnację skóry, poprzez odpowiednie dla ich skóry zabiegi profesjonalne, a tylko wówczas profesjonalista może doradzić odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne do domu i wskazać możliwości dbania o skórę długofalowo. Ponadto mało który mężczyzna zdaje sobie sprawę, że regularne wizyty u profesjonalisty to najlepsza prewencja wielu chorób skóry i jej starzenia.
Warto uświadamiać populację męską jak dużo korzyści przynosi powierzenie swojej skóry w ręce profesjonalisty.
Jak zadbać o wzmocnienie BHL?
Dbanie o BHL skóry zaczyna się już od codziennego oczyszczania jej w zaciszu domowym. Po pierwsze należy to oczyszczanie przeprowadzać regularnie, rano i wieczorem, preparatami dobranymi dla danej osoby. Należy wybierać kosmetyki jak najłagodniejsze, ale skuteczne. Ważne jest, aby pamiętać o fotoprotekcji każdego dnia, przez cały rok kalendarzowy. Warto znać zasady stosowania skutecznej fotoprotekcji, gdyż rządzą nią odrębne zasady, w zależności od trybu życia, pory roku i ewentualnych aktywności na świeżym powietrzu.
Istnieją kosmetyki, które pomagają w powrocie BHL do normy i zapewnić skórze prawidłowe funkcjonowanie. Składy takich kosmetyków powinny charakteryzować się zawartością – wolnych kwasów tłuszczowych, wosków, ceramidów oraz NMF (naturalny czynnik nawilżający). Należy ograniczyć pielęgnację do niezbędnego minimum, dzięki czemu łatwiej pozbyć się zaczerwienień i pieczenia skóry, które są manifestacjami skórnymi związanymi z zaburzeniem integralności BHL. Niezbyt dobrym pomyłem w okresie zaburzonej BHL jest , wprowadzanie nowych formuł kosmetycznych, gdyż może się to skończyć pogorszeniem obrazu klinicznego skóry i jej właściwości barierowych.
Najważniejszą rzeczą jest jednak uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż czas regeneracji BHL jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników – zależy od stopnia jej zaburzenia.
Chcąc mieć zdrową i promienną skórę, należy zabiegać o jej dobrostan nieustannie, gdyż jest ona ważnym organem chroniącym wszystkie ważne organy wewnętrzne.
Jak Wam spodobał się materiał? Czy przybliżył Wam odrobine temat bariery hydrolipidowej?
Materiał powstał we współpracy z marka LVY Cosmetics