Moja przygoda z ceramidami

dnia

W jednym z ostatnich wpisów na Instagramie pisałem o moich ulubionych składnikach kosmetycznych. Jednym z nich są ceramidy!

Czy wiecie, czym są ceramidy?

Ceramidy to grupa związków organicznych, które naturalnie występują w naszej skórze. Z chemicznego punktu widzenia należą do sfingolipidów i składają się z części sfingoidowej połączonej z kwasem tłuszczowym. Ich specyficzna budowa sprawia, że cząsteczka jest jednocześnie hydrofilowa i hydrofobowa, czyli dobrze łączy się zarówno z wodą, jak i tłuszczami („mówiąc” w uproszczeniu).

Znaczenie ceramidów

Ceramidy działają niczym spoiwo łączące komórki naskórka. Ich rola w skórze jest niezwykle istotna – pomagają uszczelnić barierę hydrolipidową, utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia oraz wspierają regenerację skóry. To tylko kilka z ich zalet, ale już te argumenty wystarczą, by warto było sięgnąć po kosmetyki z ceramidami.

Dodatkowo badania naukowe pokazały, że obniżona zawartość ceramidów w skórze prowadzi do dysfunkcji skóry i zaostrzenia AZS. W wiekiem spada też ilość ceramidów w skórze co wpływa na jej suchość, utratę elastyczności i pojawienie się zmarszczek. Tak więc spadek ceramidów w skórze wiąże się z procesami starzenia skóry. Co wy na to?

Cermidy w skórze

W ludzkiej skórze występuje 9 rodzajów ceramidów. Oto ich lista:

  • Ceramid 1 (EOS) – Esterified Omega-hydroxy Sphingosine
  • Ceramid 2 (NS) – N-acyl Sphingosine (lub Ceramid NG)
  • Ceramid 3 (NP) – N-acyl Phytosphingosine
  • Ceramid 4 (EOH) – Esterified Omega-hydroxy Hylosphingosine
  • Ceramid 5 (AS) – Alpha-hydroxy Sphingosine
  • Ceramid 6 (AP) – Alpha-hydroxy Phytosphingosine
  • Ceramid 7 (EOP) – Esterified Omega-hydroxy Phytosphingosine
  • Ceramid 8 (NH) – N-acyl Hylosphingosine
  • Ceramid 9 (AH) – Alpha-hydroxy Hylosphingosine

Zwróćcie uwagę na skróty przy nazwach – często w tej formie pojawiają się w składach INCI kosmetyków. Czy któryś z tych ceramidów jest lepszy od innych? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale w kosmetykach najczęściej można znaleźć ceramidy 1, 3 i 6.

Moje przeświadczenie o ceramidach

Przez długi czas sądziłem, że kosmetyki zawierające ceramidy muszą być bardzo tłuste, gęste i kiepskie w aplikacji. Nie mam pojęcia, skąd wzięło się to przekonanie! W końcu postanowiłem przełamać się i przetestować kilka produktów. Byłem pozytywnie zaskoczony – kosmetyki, które odkryłem, okazały się lekkie i przyjemne w stosowaniu.

Moja przygoda z ceramidami

Podczas jednego z mikołajkowych spotkań z Magdą (Racja Pielęgnacja) dostałem w paczce Intensywnie Odżywczy Krem na Noc z Ceramidami marki Bielenda. Początkowo podchodziłem do niego sceptycznie, zakładając, że będzie bardzo tłusty. Jednak gdy przyszła zima i moja skóra zaczęła się przesuszać, postanowiłem dać mu szansę.

Jakie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że krem ma przyjemną konsystencję, dobrze się aplikuje i nie jest „betonem”! Był bogaty i odżywczy, ale w bardzo komfortowej formule. Tak go polubiłem, że sam dokupiłem serum z tej samej serii!

Skład INCI kremu Bielenda:

Aqua (Water), Caprylic/​Capric Triglyceride, Squalane, Propanediol, Sorbitan Stearate, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Tocopheryl Acetate, Glycerin, Sorbitan Olivate, Bertholletia Excelsa Seed Oil, Lanolin, Glucose, Ceramide NP, Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil, Ribes Nigrum (Black Currant) Seed Oil, Plukenetia Volubilis Seed Oil, Olea Europea (Olive) Fruit Oil, Allantoin, Vegetable Oil, Euphorbia Cerifera (Candelilla) Wax, Polyglyceryl-10 Laurate, Tocopherol, Beta-Sitosterol, Squalene, Ascorbyl Palmitate, Beta – Carotene, Glycine Soja (Soybean) Oil, Dimethicone, Sorbityl Laurate, Xanthan Gum, Citric Acid, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Benzyl Alcohol, Parfum(Fragrance), Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional

Kolejne testowane produkty

Następny produkt, który wpadł mi w ręce, to Wysoce Regenerująco-Odbudowyjące serum z ceramidami marki Sensum Mare. Było ultralekkie, świetnie się rozprowadzało i błyskawicznie wchłaniało. Stosowałem je na dzień i okazało się, że po całym dniu moja skóra nie wyglądała na przetłuszczoną, tylko zdrowo rozświetloną. Jedyny minus? Z perspektywy czasu zastanawiam się, czy nie było dla mnie zbyt lekkie.

Skład INCI serum Sensum Mare:

Aqua, Tripelargonin, Niacinamide, Decyl Oleate, Polyglyceryl -3 Dicitrate/Stearate, Crambe Abyssinica Seed Oil Phytosterol Esters, Propanediol, Glycerin, Helianthus Annuus Seed Oil, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Trehalose, Prunus Domestica Seed Oil, Pseudoalteromonas Ferment Extract, Ceramide NP, Ceramide AP, Ceramide EOP, Hyaluronic Acid, Fucus Vesiculosus Extract, Ascophyllum Nodosum Extract, Crithmum Maritimum Extract, Enteromorpha Compressa Extract, Lithothamnion Calcareum Extract, Plankton Extract, Porphyra Umbilicalis Extract, Undaria Pinnatifida Extract, Laminaria Digitata Extract, Laminaria Hyperborea Extract, Phytosphingosine, Glyceryl Stearate, Stearyl Alcohol, Polyglyceryl-10 Stearate, Polyglyceryl-6 Behenate, Triethyl Citrate, Xanthan Gum, Tocopherol, Behenic Acid, Cetearyl Alcohol, Cholesterol, Caprylyl Glycol, Sodium Cetearyl Sulfate, Benzyl Alcohol, Ethylhexylglycerin, Sodium Levulinate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Citric Acid, Parfum

Krem z ceramidami od marki Sisi and Me

W podobnym czasie co serum marki Sesum Mare  na rynku pojawił się Balance lekki krem nawilżająco – kojący do twarzy marki Sisi & Me z ceramidami. Był lekki, przyjemny w aplikacji, ale miał jedną wadę – niewielką pojemność i skończył się bardzo szybko. Krem używałem regularnie i z przyjemnością, co bardzo dobrze świadczy o kosmetyku.

Skład INCI kremu Sisi and Me

INCI:Ingredients (INCI): Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Coco-Caprylate/Caprate, Glycerin, Glyceryl Stearate Citrate, Propanediol, Shea Butter Ethyl Ester, Glyceryl Stearate, Borago Officinalis Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Hydroxyacetophenone, Tocopheryl Acetate, Panthenol, Ceramide NP, Sodium Hyaluronate, Inulin, Sodium PCA, Sodium Lactate, Lysine, Urea, Allantoin, Glucose, Fructose, Maltose, Trehaloze, Glyceryl Dioleate, Triolein, Caprylyl Glycol, Magnesium Chloride, Potassium Chloride, Copper Sulfate, Manganese Chloride, Aluminum Chloride, Zinc Chloride, Sodium Chloride, Gluconolactone, Calcium Gluconate, Pentylene Glycol, Cellulose, Cellulose Gum, Xanthan Gum, Phenethyl Alcohol, Sodium Hydroxide, Sodium Benzoate, Citric Acid, Parfum.

Ostatnie moje odkrycie to maska na noc Skinoxy z 3% pantenolu i ceramidami. Tym razem maska ma żelową konsystencję! Konsystencja wodna i daleko jej do mojego wyobrażenia z przeszłości. Maska szybko znikała z mojej twarzy i dawała efekt nawilżenia oraz mega miękkiej i elastycznej skóry.

Skład INCI maski Skinoxy

Water, Propylene Glycol, Propanediol, Niacinamide, Panthenol, C12 15 Pareth 12, Betaine, Glycerin, Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, Carbomer, Xanthan Gum, Potassium Hydroxide, Caprylyl Glycol, Disodium EDTA, Sodium Hyaluronate, Ethylhexylglycerin, Benzoic Acid, Pentylene Glycol, Lecithin, Cananga Odorata Flower Oil, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil Expressed, Lavandula Angustifolia Oil, Polysorbate 60, Madecassic Acid, Triheptanoin, Jasminum Officinale Flower Oil, Michelia Alba Flower Oil, Asiaticoside, Asiatic Acid, Pelargonium Graveolens Flower Oil, Phenoxyethanol, Ceteareth 25, Cetyl Alcohol, Lavandula Hybrida Extract, Behenic Acid, Ceramide NP, Cholesterol, Ceramide NS, Ceramide AP, Ceramide EOP, Ceramide EOS, Caprooyl Phytosphingosine, Caprooyl Sphingosine, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Glyceryl Oleate, Glyceryl Stearate, Tocopherol

Inne produkty z ceramidami

Na koniec warto wspomnieć o produkcie, który już wcześniej recenzowałem – olejkowych perełkach z ceramidami marki G.M. Collin. W przeciwieństwie do innych kosmetyków, ten nie był kremem, a lekkim olejkiem, który błyskawicznie wchłaniał się w skórę. Skóra następnego dnia po użyciu kosmetyku była niesamowita w dotyku!

Dodatkowo testowałem także balsam nawilżający do ciała marki CeraVe, który również zawiera ceramidy. Marka deklaruje, e balsam zawiera 3 kluczowe ceramidy. Krem ma pewien rodzaj tłustości, ale w porównaniu do niektórych znanych mi balsamów do ciała wypada naprawdę dobrze.

Podsumowanie

Kosmetyki z ceramidami wcale nie muszą być tłuste i ciężkie! Obecnie na rynku znajdziemy wiele lekkich, przyjemnych w stosowaniu produktów. Spośród testowanych przeze mnie kosmetyków, najlżejsza była maska do twarzy, następnie serum Sensum Mare, później krem Sisi and Me, a najbardziej odżywczy – krem Bielenda.

Stosowanie kosmetyków zawierających ceramidy zaoowocowało u mnie zmniejszeniem przesuszenia skóry, poprawiło elastyczność skóry i jędrność !

A Wy? Jakie produkty z ceramidami polecacie?

6 komentarzy Dodaj własny

  1. Ja uwielbiam eliksir z tej żółtej serii Bielendy. Jest idealny dla cery tłustej 🙂

    1. Dominik pisze:

      Myślę, że ta żółta linia to marce bardzo się udała. Kto się wypowiada to pozytywne ważenia. Ja sam też będę wracał do tej linii

    2. Dominik pisze:

      a przy okazji fajnego bloga prowadzisz- szkoda ze nie ma sekcja komentarze

  2. Andrzej K. pisze:

    Mnie bardzo pozytywnie zaskoczył kosmetyk od Bielenda Professional Supremelab Barrier Renew Ceramidowe Serum Odbudowująco Regenerujące.

    1. Dominik pisze:

      Super. Linia udała się marce- mam wrażenie, że pojawiają się nowe produkty w tej linii. Czy podzielasz moje obserwacje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *