Odrobinę nauki w kosmetykach

Zacznę od tego, że przygotowany materiał nie jest materiałem sponsorowanym. Warto podkreślić ten fakt. Do jego przygotowania przyczyniło się mikołajkowe spotkanie z Magdą z profilu racjapielegnacja, podczas którego usłyszałem o nowych produktach marki Avene, zastosowanych rozwiązaniach. Bardzo mnie to zaciekawiło, a temat wydał mi się na tyle intrygujący, że postanowiłem go zgłębić.

Marka Avene w zeszłym roku wprowadziła na rynek gamę Hyaluron Activ B3. Składają się na nią cztery produkty. Mnie jak zwykle zaciekawił skład, to co, można znaleźć w INCI.

Skład kosmetyków

Muszę przyznać, że moje podejście do składu kosmetyku zmieniło się, odkąd prowadzę tego bloga. Nadal uważam, że ważne są składniki, które wchodzą w skład kosmetyku, ale… sam skład nie powie nam wszystkiego o produkcie. Ważne są też inne informacje, szczegóły takie jak np. przeprowadzone badania naukowe, czy wykorzystane technologie.

W będącej na rynku linii marki Avene można znaleźć znane i przebadane składniki takie jak: niacynamid, kwas hialuronowy, ekstrakt z migdałowca właściwego czy retinaldehyd. Wiadomo, czego można się po nich spodziewać w kosmetykach. Dlatego początkowo pomyślałem, że właściwie to nie spodziewam się niczego nowego po tych produktach.

Trzy z czterech nowości marki Avene

Kwas hialuronowy (HA)

Czytając materiały dotyczące produktów, moją uwagę zwrócił kwas hialuronowy o specyficznej masie cząsteczkowej. W tym miejscu chciałbym nawiązać do czytania INCI. W składzie kosmetyku nie znajdziecie bowiem informacji o tym, jaki kwas hialuronowy został wykorzystany (marki rzadko wspominają o stężeniu HA czy o stosowanej wielkości cząstek), a widzimy, że w ostatnim czasie wiele marek stosuje kwas hialuronowy o różnej wielkości  (frakcje o różnej wielkości). Podchodziłem do tego tematu z dystansem, ale okazuje się, że wielkość wykorzystanego kwasu hialuronowego może mieć znaczenie.

W produktach marki Avene znajduje się kwas hialuronowy o wielkości (HAF <120kDa), który stymuluje endogenną produkcję kwasu hialuronowego, wpływa na spłycenie zmarszczek i poprawę jędrności skóry. To wszystko wiąże się z występowaniem receptorów CD44 w komórkach oraz ich wpływem na wiele parametrów…

Badania naukowe i receptory

Receptor CD44 (występuje w postaci wielu izoform) ma zdolność do wiązania się z kwasem hialuronowym o odpowiedniej masie cząsteczkowej, w wyniku czego dochodzi do aktywacji różnych białek/szlaków metabolicznych.

Przeglądając różne publikacje, natrafiłem na informacje o tym, że CD44 działa jako regulator proliferacji keratynocytów i wpływa na lokalną homeostazę HA w skórze. Temat jest dość szeroki. Jeśli jesteście ciekawi, to podaję listę publikacji, do których możecie zajrzeć. Sumując – HA o odpowiedniej masie cząsteczkowej może wpływać na receptory znajdujące się w naszej skórze .

Podsumowanie

Jak widać, marki coraz częściej czerpią ze świata nauki, wykorzystują różne rozwiązania, a przede wszystkim opierają się na badaniach. Myślę, że to właściwy kierunek. Marka Avene wielokrotnie już prezentowała produkty do pielęgnacji, które powstały na podstawie badań naukowych.  

Czy wyżej wspomniane produkty faktycznie tak dobrze działają? Nie wiem. Na pewno wydają się ciekawe i warte odkrycia.

Literatura:

  1. Hyaluronate Fragments Reverse Skin Atrophy by a CD44-Dependent Mechanism” Gurkan Kaya, Christian Tran, Olivier Sorg, Raymonde Hotz, Denise Grand, Pierre Carraux, Liliane Didierjean, Ivan Stamenkovic, Jean-Hilaire Saurat; PLos Medicine, December 2006, Volume 3, Issue 12, e493; doi:10.1371/journal.pmed.0030493
  2. Inhibition of Putative Hyalurosome Platform in Keratinocytes as a Mechanism for Corticosteroid-Induced Epidermal Atrophy” Laurent Barnes, Frederique Ino, Fabienne Jaunin, Jean-Hilaire Saurat and Gurkan Kaya Journal of Investigative Dermatology (2013) 133, 1017–1026; doi:10.1038/jid.2012.439
  3. Synergistic Effect of Hyaluronate Fragments in Retinaldehyde-Induced Skin Hyperplasia Which Is a Cd44-Dependent Phenomenon” Laurent Barnes, Christian Tran, Olivier Sorg, Raymonde Hotz, Denise Grand, Pierre Carraux, Liliane Didierjean, Ivan Stamenkovic, Jean-Hilaire Saurat, Gurkan Kaya December 2010, Volume 5, Issue 12, e14372 doi:10.1371/journal.pone.0014372
  4. Decrease in Epidermal CD44 Expression as a Potential Mechanism for Abnormal Hyaluronate Accumulation in Superficial Dermis in Lichen Sclerosus” et Atrophicus Gurkan Kaya, Eric Augsburger, Ivan Stamenkovic and Jean-Hilaire SauratVOL. 115, NO. 6 December 2000,  J Invest Dermatol 115:1054±1058, 2000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *