Praktycznie wskazówki dotyczące fotoochrony

Wielokrotnie na swoim profilu na Instagramie wspominałem o stosowaniu fotoochrony. Po każdym wpisie na ten temat dostawałem szereg wiadomości od Was. Postanowiłem więc, że zrobię mini materiał przypominający kilka ważnych informacji!

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest ważna. Z jednej strony jest to sposób na uniknięcie czerniaka czy nieczerniakowych raków skóry, a z drugiej –  profilaktyka przeciwstarzeniowa. Każdego co innego przekonuje do działania.

Jak już stosujemy kremy z filtrami to róbmy to prawidłowo. Poniżej kilka praktycznych wskazówek:

Kiedy?

Kremy przeciwsłoneczne należy stosować przed wyjściem na słońce! Najlepiej nasmarować skórę ok. półgodziny przed planowanym wyjściem na słońce. Dzięki temu krem będzie miał czas na wchłonięcie i nie spłynie. Poza tym  należy pamiętać, że w pochmurne dni  promieniowanie UV również działa.

Ile stosować kremu?

Więcej niż mniej 😉 Na twarz warto użyć kremu „na dwa palce”. Jak to rozumieć? Nanosicie preparat na długość jednego, a potem drugiego palca i tę  ilość kremu rozsmarowujecie na twarzy.  Nie jest to niestety dokładna ilość, ponieważ dużo zależy od konsystencji kremu. W praktyce stosuję krem na dwie raty. Najpierw  używam mniejszą ilość produktu, którą dokładnie rozprowadzam na twarzy i po kilku minutach ponawiam czynność.

Na „dwa palce” …

Jaki krem?

W tym przypadku napiszę, że taki, który nam najbardziej pasuje. Na rynku jest olbrzymia ilość produktów przeciwsłonecznych –  jest w czym wybierać. Są kremy, emulsje, pianki. Każdy ma inną skórę i warto dobrać produkt, który oprócz tego, że będzie chronił to jeszcze pielęgnował.

Jakie filtry?

Szczerze  powiem, że jest mi to obojętne. Lubię filtry fizyczne i chemiczne. Działają one inaczej i dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kosmetyku, który będzie zawierał mieszankę filtrów.  Mieszanina filtrów pozwoli ochronić skórę w szerszym spektrum promieniowania UV.

Jak często aplikować kremy z filtrem?

To  zależy. Jeśli uprawiacie sport na plaży, kąpiecie się i wycieracie ręcznikiem to jest bardzo duża szansa, że kosmetyk ścieracie fizycznie ze skóry i należy ponownie go aplikować. Jeśli grzecznie leżycie na kocu to nie znaczy, że jednorazowa aplikacja wystarczy. Krem z SPF 50 nie chroni nas po jednorazowej aplikacji na cały dzień. Aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny.

Krem przeciwsłoneczny trzeba aplikować co 2-3 godziny

Czy należy kupować co roku nowe kremy z filtrami?

Raczej tak. Wszystko zależy od tego co deklaruje producent, ale z moich obserwacji wynika, że kremy zawierające filtry chemiczne mają krótki termin ważności. Druga sprawa to jak ktoś poprawnie stosuje krem to nawet po krótkim wyjeździe nie ma szans, żeby coś zostało…

Kiedy należy stosować kremy o niskim SPF? Np. SPF 5?

Chciałbym napisać, że na pupę ?, ale opalając pośladki warto zastosować najwyższą fotoochronę. Mając na uwadze to, że zwykle  stosujemy  za mało kremu to nie wiem do czego mógłbym taki krem zastosować. Na pewno nie podczas „klasycznego” opalania.

Więcej wskazówek nie pamiętam ? Wydaje mi się, że to  wystarczy. A Wy co byście jeszcze dodali?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *