#Movember Okiem Faceta

Kilkakrotnie wspominałem na Instagramie o akcji kierowanej do mężczyzn, czyli #movember. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na nowotwór jąder u mężczyzn.

Czterdzieści lat na karku, a do tej pory nie myślałem o badaniu jąder! Bo w sumie… po co? Przecież ten problem mnie nie dotyczy… A może jednak?

Rak jąder może dotyczyć wszystkich mężczyzn w różnym wieku! Postanowiłem więc, że czasem oprócz pisania o pewnych akcjach będę brał w nich też udział. Nie było na co czekać i zdecydowałem, że wykorzystam tegoroczne darmowe badania w ramach akcji #Movember.

W sobotę 23.11, po dość późnym śniadaniu ruszyłem na badanie. Odbywało się ono w Centrum Handlowym na placu Unii Lubelskiej. Pierwsze badanie miało rozpocząć się o godzinie 11.00. Wydawało mi się, że tłumów nie będzie, dlatego na miejscu zjawiłem się kilka minut po godzinie 11-tej. Na dworze było zimno tak, że aż wszystko się kuliło 😉 Dobrze, że badanie było w Centrum handlowym, bo w innym przypadku musiałbym chyba szukać jąder 😉 

Wchodzę do galerii, a tam tłum. Nie, nie byli to Klienci galerii. Była to kolejka mężczyzn gotowych na badanie. Byłem w szoku, że tylu facetów już czeka na nie. Nie zastanawiając się, stanąłem na samym końcu ogonka! Chwilę później za mną kolejka była równie długa jak ta na przede mną.

W oczekiwaniu na badanie

Przed przystąpieniem do badania wypełniłem ankietę na temat raka jąder i mojej wiedzy na ten temat. Mężczyźni do 45 roku mieli wykonywane badanie jąder za pomocą USG, a Ci, którzy są powyżej 45 roku życia mieli wykonywane badanie krwi „z palca” na badanie antygenu PSA. Z racji wieku załapałem się na badanie USG. Ciekawy byłem jak ono będzie wyglądać… trzeba było rzucić „okiem faceta”

Badanie USG czy PSA?

Po około 50 minutach czekania dowiedziałem się wszystkiego. Szybka akcja: „Dzień dobry – proszę ściągnąć spodnie i majtki”. No to ciach… Zrobiłem co kazano i położyłem się na łóżku. Poproszony zostałem o wzięcie penisa do ręki, a resztą zajął się mężczyzna obsługujący USG. Trochę żelu na głowicę USG  i… wszystko było już widoczne na monitorze. Całe badanie trwało może 2 minuty.  Na szczęście wszystko jest dobrze!

Badanie USG- szybka sprawa

Bardzo szybkie i proste badanie, a pozwala na wykrycie, że coś jest nie tak. Panowie nie ma co się bać! Badanie jest bezbolesne, a co do wstydu …  Pewnie nie raz byliście w mniej komfortowych sytuacjach  😉

Do końca akcji #movember zostało jeszcze trochę czasu. Może na liście znajduje się miasto, w którym mieszkacie? Zajrzycie na stronę https://www.movember.org.pl/2019/09/harmonogram-2019.html

Warto skorzystać z możliwości przebadania się. Dzięki #movember!

8 komentarzy Dodaj własny

  1. Dominik pisze:

   dziekuję

 1. Marek pisze:

  Akcja bardzo ważna. Dzięki, że ją promujesz!

  1. Dominik pisze:

   Według mnie warto! W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć! A wiem jak wygląda leczenie…

 2. Kasia pisze:

  Dobra i potrzebna akcja.

  1. Dominik pisze:

   Zachęcam do dzielenia się akcją wśród znajomych !

 3. Wojtek pisze:

  Super inicjatywa, bardzo dobrze, że coraz więcej ludzi interesuje się Movemberem życzę zdrowia 😉

  1. Dominik pisze:

   Lepiej zapobiegać niż leczyć! A rak jąder coraz „popularniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *