Witamina C na twarz! cz. 1

dnia

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o witaminie C, czyli o kwasie L-askorbinowym. Jest to jednak tak ważna i potrzebna witamina, że poświęcę jej trochę miejsca. Najczęściej kojarzymy ją z przyjmowaniem doustnym, ale substancja ta, jak pewnie wielu z Was zauważyło, jest też szeroko wykorzystywana w kosmetologii. 

Witamina C jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie. Wykazuje ona działanie przeciwrodnikowe, czyli neutralizuje wolne rodniki (jedna z przyczyn starzenia). Wraz z witaminą E tworzy idealny tandem, czyli super układ przeciwutleniaczy (kwas askorbinowy redukuje utlenione formy witaminy E). Z pewnością spotkaliście się z takim połączeniem w kosmetykach!

Witamina C neutralizuje wolne rodniki.

Oprócz tego witamina C wykazuje działanie przeciwzapalne, przez co może być stosowana przez osoby ze skórą wrażliwą.

Przeglądając książki z zakresu kosmetologii natknąłem się na informację, że dość ważną cechą witaminy C jest jej wpływ na zmniejszenie liczby uszkodzonych komórek, które powstają pod wpływem promieniowania (UVB). Oprócz tego wpływa na odbudowę bariery ochronnej naskórka. Kwas askorbinowy stosowany w kosmetykach wpływa na syntezę kolagenu typu I i III, w związku z tym często znajdziecie ten składnik w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i regenerujących.

Na półkach sklepowych znajdziecie wiele preparatów zawierających witaminę C – dobrze, jeśli na opakowaniu znajdziecie deklarację producenta dotyczącą jej stężenia. Maksymalne stężenie wit. C, które znalazłem w kosmetyku to 25%).

Preparaty zawierające stężenie 5% i 10% witaminy C wpływają na redukcję drobnych zmarszczek. Istotne jest to, że witamina C poprawia koloryt skóry (delikatnie ją rozjaśnia), wygładza skórę. Witamina C w stężeniu 10% wpływa na wytwarzanie melaniny (blokuje przemianę tyrozyny do melaniny).

Warto pamiętać, że nie tylko stężenie witaminy C jest istotne, ale też pH!

Witamina C nie jest zbyt stabilna w roztworze, dlatego na rynku znajdziecie preparaty o dość krótkim terminie ważności lub zawierające pochodne kwasu L-askorbinowego np. palmitynian askorbylu, który jest rozpuszczalny w tłuszczach.

cdn…

Literatura:

 1. „Stability and stabilization of Ascorbic acid. Review.” Muhammad Ali Sheraz, Marium Fatima Khan, Sofia Ahmed, Household and Personal Care Today vol. 10(3) May/June 2015
 2. „Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska” pod redakcją dr n. med. Mari Noszczyk, PZWL

6 komentarzy Dodaj własny

 1. Samara pisze:

  Witamina C działa świetnie na skórę, warto sięgać po dobre jakościowo produkty, które ją zawierają 🙂

  1. Dominik pisze:

   Jakieś ulubione produkty?

 2. Zaintrygowałeś mnie tą witaminą C, czekam na ciąg dalszy, bo zostawiłeś spory niedosyt informacji 😉

  1. Dominik pisze:

   już niedługo więcej 😉 Dam znać !

 3. Witamina C bardzo pomaga w zwalczaniu zmarszczek i polecam stosować ją również jako dodatek do kremu na dłonie.

  1. Dominik pisze:

   Muszę przyznać, że o tym zapomniałem… zawszę tylko myślałem o twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *