Olejek lawendowy a nauka

Olejki eteryczne

O właściwościach olejków eterycznych wspominałem już kilka razy. Lubię je i stosuję często jako dodatek do kominka zapachowego lub do kosmetyków domowej roboty. Niektóre z olejków goszczą u mnie częściej niż inne. Szczególnie upodobałem sobie olejek grejpfrutowy, olejek z bergamotki, z drzewa sandałowego, olejek yang lang, ale też i wiele innych. Jednak tym, do którego najczęściej wracam jest olejek lawendowy. Kojarzy mi się  z wakacjami we Włoszech… 

Olejek lawendowy

Jak podaje literatura, olejek lawendowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne (działa na bakterie gram-dodatnie oraz gram-ujemne), przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia, regenerujące skórę (np. blizny) oraz uspokajające. Już z powyższej wyliczanki widać, że jego działanie jest dość szerokie. W związku z tym, składnik ten często można znaleźć w kosmetykach. Ostatnio stosowałem kosmetyki  do pielęgnacji twarzy marki Devonine, w których zapach lawendy był bardzo wyraźny. Z przyjemnością sięgałem po te produkty.

Olejek lawendowy czyli co?

Pod nazwą lawenda kryje się nie jedna roślina, a aż około 40 gatunków, ale to lawenda wąskolistna wykorzystywana jest do pozyskiwania olejku lawendowego. Warto wiedzieć  też o tym, że olejek lawendowy to nie jedna substancja, a mieszanina różnych związków. Ciekawostką jest też fakt, że olejek lawendowy ma swoją monografię w Farmakopei Europejskiej (1338), gdzie podane są informacje pozwalające poprawnie go scharakteryzować. To , że dany związek występuje w Farmakopei Europejskiej świadczy o tym, że jest on dobrze zbadany i dość często wykorzystywany w farmacji. Mnie szczególnie zaciekawiła pozycja dotycząca badania czystości chemicznej za pomocą chromatografii gazowej (GC). W olejku powinien się znaleźć limonen, linalol, eukaliptol, 3-oktanon, kamfora, octan linalilu, terpinen-4-ol, octan lawandulolu, lawandulol w odpowiednim stężeniu. Ach, to zawodowe  chemiczne zboczenie ?

Przeszukując zasoby  Internetu zauważyłem, że jest  wiele ciekawych publikacji dotyczących działania olejku lawendowego na nasze zdrowie.

Olejek lawendowy a nauka

Jedna z publikacji dotyczyła np. badania, w którym sprawdzano wpływ olejku lawendowego na ból po operacji przepukliny pachwinowej. Są też informacje o efekcie przeciwbólowym olejku lawendowego przy redukcji bólu po różnego typu  operacjach i zabiegach (np. po cesarskim cięciu czy założeniu bajpasów). Dla mnie były to zaskakujące informacje. Nie traktowałem stosowania olejków aż tak serio. Wróćmy jeszcze  do publikacji nt. przepukliny. W badaniu wzięło udział 90 pacjentów, których podzielono na dwie grupy. Jedna z grup poddawana była inhalacji  za pomocą 2% olejku lawendowego z tlenem przez 20 minut. Druga grupa inhalowana była tylko przy pomocy tlenu. Wynik?

Ból pooperacyjny zmniejszył u osób inhalowanych z dodatkiem olejku lawendowego. Przyznam, że nie spodziewałem się, że działanie olejku będzie aż tak odczuwalne i znaczące. Co prawda autorzy badania sugerują, że badanie powinno się przeprowadzić  ponownie z wykorzystaniem innych procedur, ale … najwidoczniej coś musi być na rzeczy.

Olejek lawendowy wykazuje działanie przeciwbólowe.

Inna  publikacja dotyczy zaburzeń lękowych. W materiale znalazłem informację, że osoby z chorobami lękowymi mogą odnieść  korzyść ze stosowania olejku lawendowego – zmniejsza on lęk i poprawia nastrój. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwdepresyjne. W samym badaniu porównano lorazepam (lek psychotropowy z grupy benzodiazepin) i preparat zwierający lawendę (silexan). W bardzo dużym uogólnieniu – z badań wynika, że preparat zwierający olejek lawendowy wykazuje wysoką efektywność. Co więcej, sam preparat na bazie olejku lawendowego nie wykazywał działań niepożądanych (np. w bólu głowy). Ciekawostką dla mnie jest to, że olejek porównuje się z lekiem.

Kolejna z publikacji dotyczy wpływu lawendy (aromaterapia i zastosowanie aplikacyjne) na ból i leczenie po nacięciu krocza. Znowu wraca temat bólu… W badaniu uczestniczyło  415 uczestników, a stosowana lawenda znacząco redukowała ból u kobiet po nacięciu krocza oraz znacząco poprawiała leczenie, powrót do zdrowia w porównaniu do placebo.

Takich przykładów z pozytywnym wpływem olejku lawendowego na nasze samopoczucie i zdrowie jest wiele. Przyznam, że  nie sądziłem, że olejek lawendowy może aż tak silnie działać i przynosić ulgę w bólu, czy być pomocny w leczeniu zaburzeń lękowych.

Podsumowanie

Olejki eteryczne można znaleźć w wielu produktach – poza tym, że  sprawiają dużą przyjemność naszemu nosowi  mogą i jak się okazuje oddziałują też na cały organizm. Uważam, że warto pamiętać o ich właściwościach  i warto je stosować w codziennym życiu np. jako naturalny odświeżacz, dodatek do prania czy do aromaterapii. Jak już wspomniałem, olejek lawendowy wykazuje nawet działanie przeciwbólowe, czy są pomocne w przypadku zaburzeń lękowych.

Jeśli mamy naturalne substancje o udowodnionym działaniu to warto z nich korzystać.. Jednocześnie przestrzegam przed przesadnym stosowaniem olejków – w tym wypadku więcej nie znaczy lepiej.

Olejek lawendowy wykazuje pozytywny wpływ na nasz organizm.

Czy przed przeczytaniem tego tekstu wiedzieliście, że olejek lawendowy działa przeciwbólowo, że pomaga w przypadku zaburzeń lękowych?


Literatura:
 1. „The Effects of Inhalation Aromatherapy Using Lavender Essential Oil on Postoperative Pain of Inguinal Hernia: A randomized Controlled Trial”  Hossein Bagheri, Taheren Salmani, Javad Nourian , Seyed Mohammed Mirrezaie, Ali Abbasi, Abbas Mardani, Zeljko Vlaisavljevic; Journal of PeriAnesthesia Nursing, 2020
 2. „A multi-center, double-blind, randomised study of the Lavender oil preparation Silexian in comparison to Lorazepam for generalized anxiety disorder” H. Woelk, S.Schlafke, Phytomedicine 17 (2010) 94-99
 3. „The effect of Lavender on pain and healing of episiotomy: A systematic review” S. Abedian, P.Abedi, S. Jahanfar, M. Iravani, M. Zahedian, Complementary Therapies in Medicine 53 (2020)

15 komentarzy Dodaj własny

 1. Pierwszy raz zetknąłem się z lawendą i jej super właściwościami w Chorwacji, często nazywanej królestwem lawendy. Skuteczność olejku lawendowego też miałem okazję wypróbować. Rewelacja na ból głowy.

  1. Dominik pisze:

   Z tym bólem głowy to się zgodzę. Kiedyś miałem możliwość testowania takiego klipsa do nosa z olejkami eterycznymi (była lawenda) na ból głowy i faktycznie trochę pomagało. U mnie jak głowa boli to tylko proszki…

 2. Akacja pisze:

  Od lat korzystam z mocy ziół, zatem nie dziwią mnie naukowe ustalenia na temat olejku lawendowego, który także stosuję w domu.

  1. Dominik pisze:

   Jak wykorzystujesz olejek lawendowy? Jakieś nietypowe zastosowania?

 3. Uwielbiam olejek lawendowy. Nie dość, że pięknie pachnie to jeszcze ma świetne właściwości. Najczęściej stosuję go w aromaterapii.

 4. Wędrówki po kuchni pisze:

  Uwielbiam ten zapach. Kojarzy mi się z latem

  1. Dominik pisze:

   Mi też, z podróżami … ciepłym wiatrem. Ostatnio odpalam kominek z tym olejkiem prawie codziennie.

 5. NIe widziałam, ze olejek lawendowy przynosi ulgę w bólu, dziękuję za przydatne informacje! Pozdrawiam!

  1. Dominik pisze:

   Tak donoszą publikacje. Nie wiem czy w każdym…ale warto spróbować.

 6. Małgorzata pisze:

  Piękny zapach , warto korzystać z mocy ziół

 7. Uwielbiam lawendę! 🙂 Natura jest cudowna i tak to wszystko sobie poukładała, że zachwyca na każdym kroku człowieka 🙂

  1. Dominik pisze:

   Lawenda się bardzo udała 😉 Ja lubię podglądać przyrodę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *