Czy wiecie dlaczego jesienią liście żółkną?

Podczas ostatniego spaceru po parku podziwiałem złotą polską jesień. Promienie słońca oraz cudowne kolory sprawią, że jestem w całkiem dobrym nastroju. Oby tak było jak najdłużej, bo nie przepadam za jesienną słotą. Piękna pogoda mnie tak rozochociła, że zacząłem zastanawiać się jak teraz jest w Rzymie ? Byliście tam podczas jesieni? Jak na razie zostają mi nostaligiczne Powązki

Spacerując po parku uświadomiłem sobie, że dawno już nie było tu „naukowego” wpisu. Były recenzje, były rozważania nad życiem, ale nic naukowego

Jak wiecie, jestem chemikiem i lubię łączyć różne dziedziny życia, by móc odpowiadać na różne pytania. Polska „złota” jesień mieniąca się kolorami od żółtego, poprzez odcienie pomarańczowego aż po ciemno czerwony natchnęła mnie do przygotowania wpisu dotyczącego… kolorów liści. 

Pytanie o kolory jesieni.

Czy wiecie, dlaczego jesienią liście tracą zielony kolor i stają się żółte czy pomarańczowe? Zastanawialiście się nad tym, dlaczego tak się dzieje?

Chlorofil to barwnik występujący w liściach i odpowiadający za proces fotosyntezy.

Rośliny zawierają szereg różnych barwników. Oprócz najbardziej znanego wszystkim zielonego barwnika (chlorofilu) zawierają też jeszcze inne barwniki tj.

– żółte, pomarańczowe (barwniki z grupy karotenoidów) czy

– czerwone (barwniki z grupy antocyjanidyn).

W ciągu roku w liściach dominuje chlorofil, ponieważ to on odpowiada za proces fotosyntezy.

Dla przypomnienia – fotosynteza to proces, w którym z dwutlenku węgla i wody przy udziale światła (tu ważny jest chlorofil) powstają związki organiczne. Jesienią, kiedy spadają temperatury, kiedy zmniejsza się ilość promieni słonecznych rośliny zaczynają przechodzić w stan spoczynku. Wówczas następuje zmniejszenie produkcji chlorofilu oraz jego rozpad, przez co zaczynają pojawiać się inne kolory.

Proste, prawda? 😉

8 komentarzy Dodaj własny

 1. Grzesiacz pisze:

  Jasno i przystępnie napisane. Ciekawy wpis, który nie nudzi ??

  1. Dominik pisze:

   Miło mi to słyszeć. Ciekawe czy zapamiętasz dlaczego liście żółkną 😉

 2. Akacja pisze:

  Proste, a jednak nieoczywiste. Przyjemnie się czyta.

  1. Dominik pisze:

   Miło mi to słyszeć ;-p)

 3. Katarzyna pisze:

  Dziękuje za wytłumaczenie!!! Osobiście uwielbiam tą porę roku, a na liście nigdy nie mogę się napatrzeć!

  1. Dominik pisze:

   nie dziwie się 😉 tysiące kolorów i odcieni 😉

 4. Wojtek pisze:

  Gratuluję talentu do przedstawiania ciekawostek w sposób bardzo interesujący, przystępny a jednocześnie oparty o racjonalne i naukowe przesłanki. Będę to wpadał częściej.

  1. Dominik pisze:

   Zapraszam serdecznie! A interesują Cię jakieś tematy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *