Spotkaliście się z taką rośliną jak rokitnik zwyczajny?
Moje doświadczenie z tą rośliną było raczej średnie. Kiedyś stosowałem krem z olejem z rokitnika i …przyznam, że zapachem mnie nie powalał. Dodatkowo krem miał dość intensywne pomarańczowe zabarwienie. Nie podobało mi się to i szybko pozbyłem się kremu.
Do rokitnika powróciłem kilka miesięcy temu. Przez ostatnie pół roku piłem soki z rokitnika i stosowałem preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny. Roślina ta wzbudziła moje zainteresowanie. Zacząłem szukać informacji na jej temat i chciałbym podzielić się z nimi z Wami.

Występowanie
Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) to ozdobny krzew osiągający wysokość od 2 do 4 metrów, mający specyficzne owoce (podłużne o kolorze pomarańczowym). Rokitnik dzieli się na gatunki i podgatunki – jest tego sporo. Roślinę tę można znaleźć w Europie i Azji. W Polsce znajdziecie ją prawie wszędzie, ale naturalnie występuje na wybrzeżach Bałtyku. Warto wiedzieć, że rokitnik objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000.
Dowiedziałem się, że każda część tej rośliny zawiera bogactwo składników i każda może zostać wykorzystana. Najpopularniejszymi, najczęściej wykorzystywanymi są jednak owoce i nasiona. Zawartość składników czynnych zmienia się w zależności od klimatu czy odmiany rośliny.

Owoce zawierają dużą ilość związków lotnych, z czym wiąże się ich charakterystyczny zapach. Rokitnik zawiera znaczne ilości witaminy C (od 28 do 201mg/100g świeżych owoców). Ważne jest to, że ta witamina C jest stabilna i nie rozpada się. Związane to jest z brakiem enzymu rozkładającego witaminę C (askorbinaza). Oprócz tego roślina zawiera duże ilości tłuszczów (nasiona najwięcej). Olej pozyskiwany z rokitnika ma intensywny kolor (pomarańczowo-czerwony) i zawiera szereg cennych substancji tj: tokoferole, karetonoidy, kwasy tłuszczowe (omega-3,-6), sterole.
W owocach znajdziemy też przeciwutleniacze, flawonoidy (np. rutyna, kwerecytyna), związki mineralne (np. wapń, potas, sód, magnez, żelazo), witaminy (podobno aż 14 witamin takich nak np. witamina B3, witamina E, witamina B6).
Zgodzicie się, że ta roślina to bogactwo składników aktywnych?
Włąsciwości rokitnika
Rokitnik jest bardzo dobrze znany w medycynie ludowej ? Stosowany był na różne przypadłości. Jak przeczytałem, pierwsze wzmianki o zastosowaniu tej rośliny pojawiły się koło VIII w p.n.e.
Rokitnik zwyczajny np. to roślina, która słynie z wielu właściwości, takich jak np.:
– właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe;
– właściwości kardioochronne i przeciwmiażdżycowe;
– właściwości hepatoochronne;
– właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe;
– właściwości regeneracyjne.
Rokitnik w kosmetykach
W kosmetykach można spotkać wiele ekstraktów i olejów roślinnych. Sam mam czasem problem z decyzją, które składniki roślinne są najlepsze dla skóry. W przypadku tej rośliny nie mam takich pytań.

Rokitnik należy do roślin często stosowanych w kosmetykach. Wykorzystywany jest ekstrakt z rokitnika i olej z rokitnika. Kosmetyki z rokitnikiem polecane są dla skór wrażliwych, trądzikowych, dojrzałych. Od siebie dodałbym, że męska skóra też lubi kosmetyki z rokitnikiem.
Rokitnik możecie znaleźć w preparatach przeciwstarzeniowych, opóźniających procesy starzenia. W tym przypadku duże znaczenie mają właściwości przeciwutleniające składników wchodzących w skład rokitnika. Po dłuższym i regularnym stosowaniu naprawdę można zobaczyć różnice. Oprócz tego roślina ta stosowana jest w preparatach regenerujących (sprawdziłem na własnej skórze).
Rokitnik wpływa na syntezę kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna. Wcześniej wspominana witamina C występująca w roślinie na też duże znaczenie. Kosmetyki z rokitnikiem poprawiają koloryt skóry i delikatnie ją rozjaśniają.
Oprócz kremów do twarzy i ciała spotkacie się też z produktami do pielęgnacji włosów ?
Moje doświadczenia z rokitnikiem
Jak wspominałem na początku, piłem sok z rokitnika. Ma dość charakterystyczny smak. Nie każdemu posmakuje, ale mi podobał się. Na rynku są soki z rokitnika z różnymi dodatkami (np z sokiem z jabłek). Mając na uwadze wszechstronne właściwości i bogactwo składników w samej roślinie, to sok traktowałem jako źródło cennych składników. Po piciu soku nie odmłodniałem, nie schudłem, ale w preparatach stosowanych na skórę zauważyłem duży potencjał! Moje obserwacje związane są z właściwościami regeneracyjnymi, zmniejszającymi stan zapalny i przeciwbakteryjnymi.
Po dłuższym stosowaniu preparatu z olejem z rokitnika zauważyłem, że moja rana dobrze się zasklepia i skóra regeneruje.
Kupując kremy zastanówcie się czy nie poszukać takich, które zawierają „rokitnik”. Polecam.
Ciekawy opis i to bardzo ?
miło mi to słyszeć. Dzieki
O tak! Rokitnik to prawdziwy bohater. Brakuje mi mojej tajemnej miejscówki z rokitnikiem. Może w tym roku uda się pojechać nad morze?
Muszę Ci przyznać, że co innego czytać, że coś ma super właściwości a co innego sprawdzić na swojej skórze…
Znam rokitnik. Bardzo lubię soki i dżemy, które wzmacniają odporność naszej rodziny.
A robisz sama czy kupujesz soki i dżemy?
moja mama robi nalewkę z rokitnika 🙂
a na co ją stosuje 😉 Nalewki nie próbowałem…