Moja przygoda z olejem arganowym

dnia

Olej arganowy to jeden z popularniejszych składników kosmetyków. Myślę, że wszyscy z nim się w jakimś momencie spotkali.

Olej arganowy pozyskiwany jest z drzewa arganowego, a dokładniej z ziaren, które znajdują się w owocach wyglądem przypominających oliwki. Drzewa arganowe rosną w wybranych regionach Maroka. Podczas swojego urlopu w tym kraju  miałem okazję  zobaczyć jak te drzewa wyglądają i jak prezentują się sławne kozy, które na nie wchodzą. ? Jeśli dobrze pamiętam to lasy arganowe są pod ochroną UNESCO.

Drzewa arganowe znajdziecie w Maroko

W związku z tym, że byłem w miejscu, gdzie pozyskuje się olej arganowy postanowiłem kupić niewielką jego ilość. Niestety, nie było to takie proste.

Już na początku dowiedziałem się, że mogę kupić olej arganowy w dwóch wersjach. Zaskoczenie! Nie miałem pojęcia, że są różne wersje tego oleju…!

Dwa rodzaje oleju arganowego

Olej arganowy można używać do jedzenia i w tym przypadku uzyskuje  się go trochę inaczej niż ten kosmetyczny. Nasiona arganowe są najpierw prażone, a następnie tłoczony jest z nich olej. Tak pozyskiwany olej arganowy ma intensywniejszy kolor (ciemnobrązowy), aromat i smak (słodko orzechowy). Jak się za bardzo przypraży nasiona to smak oleju może być zbyt intensywny. Dodawany może być do surówek, sałatek. Ten olej nie nadaje się do smażenia, stosowany jest wyłącznie na zimno. Ciekawostką jest, że olej arganowy jest jednym z najbardziej odżywczych olei (chodzi o kcal).

Druga wersja to kosmetyczny olej arganowy, który stosuje się w kosmetykach do włosów, twarzy i ciała. Jak byłem w hammamie (rodzaj łaźni w krajach arabskich i Turcji) i nasmarowano mnie tym olejem (podejrzewam, że był to właśnie olej arganowy) to moje włosy były miękkie, lśniące, a skóra aksamitna, gładka i odżywiona. Muszę przyznać, że bardzo spodobał mi się efekt, który zauważyłem.

W kosmetykach olej ten stosowany jest  ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe i działanie przeciwrodnikowe (wysoka zawartość witaminy E). Dodatkowo olej ten wykazuje właściwości przeciwzapalne, łagodzące. Olej arganowy bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, polifenole, tokoferole, skwalan, ksantofile, koenzym Q10, sterole. Jeśli  będziecie zainteresowani to rozwinę ten wątek.

Olej kosmetyczny tłoczy się na zimno i stosuje ekstrakcję.

Zakupy

Jak wyjście na zakupy to oczywiście na Souk, czyli miejscowy bazar. Znajdziecie tam niemalże wszystko – warzywa, owoce, przyprawy, podróbki znanych marek, biżuterię, ubrania, garnki, wyroby skórzane, tysiące dzbanuszków do parzenia typowej marokańskiej herbaty (zielonej z liśćmi świeżej mięty i sporą ilością cukru) i oczywiście olej arganowy.

Herbata, przyprawy, perfumy i wiele innych – bazar w Marakeszu.

Tak teraz sobie myślę,  że aby kupić dobrej jakości olej arganowy to na zakupy należałoby iść z jakimś specjalistycznym sprzętem, ponieważ wszędzie jest olej i wszędzie jest on najlepszy. A jak rozpoznać ten właściwy, a nie jakąś podróbkę?

Zwróciłem uwagę na to, że to olej arganowy sprzedawany był w plastikowych i przezroczystych pojemnikach. Trudno powiedzieć, jak długo stał na bazarze w wysokiej temperaturze. Nalepka olej arganowy i eko nic nie znaczy – wiadomo, papier przyjmie wszystko. Nigdzie też, na żadnym opakowaniu nie mogłem doszukać się terminu ważności, a podczas wąchania wyczuwało się zapachy od prażonych orzechów po… zjełczały tłuszcz. Zbyt intensywny zapach był dla mnie bardzo podejrzany. Zjełczały olej też raczej nie służy naszej skórze. Do tego wszystkiego zbyt niska cena była podejrzana jak na marokańskie „płynne złoto”.

Oleju arganowego znajdziecie na litry – bazar w Agadirze

Oczywiście każdy sprzedawca poleca swoje. Deklaruje, że sam zbierał owoce i sam wyciskał olej. Ja jestem jednak bardzo podejrzliwy.

A może iść do sklepu?

Lokalny bazar zniechęcił mnie do zakupu. Ruszyłem więc na podbój sklepów. W nich na opakowaniach z olejem były etykiety, a na nich   INCI produktu. Ale i kupując w sklepie też trzeba było być ostrożnym.  W kilku przypadkach było napisane, że to mieszanina z olejem ze słodkich migdałów czy parafiny. Nie mam nic przeciwko tym składnikom, ale chciałem sobie kupić czysty produkt? Człowiek odwiedza kraj znany z oleju arganowego, a tu takie problemy ?

W końcu  nabyłem olejek, ale nie dam sobie głowy obciąć, że jest on dobrej jakości albo że nie zawiera domieszek jakiegoś innego oleju (słonecznikowy też się stosuje).

Zakupiony olej arganowy (próbka)

Na co zwracać uwagę podczas zakupu oleju arganowego?

Olejek powinien być w ciemnym opakowaniu (chroni przed promieniowaniem), powinien posiadać jasny, słomkowo-żółty kolor (ciemniejsze zabarwienie może świadczyć, że jest to wersja spożywcza) oraz delikatnie pachnieć (delikatny zapach). Po aplikacji na skórę olejek powinien szybko „znikać” i nie zostawiać tłustego filmu.

Jeśli kupujecie olejek arganowy w sklepie to zwróćcie uwagę na INCI  – czy coś jest dodane do głównego składnika?


A Wy jakie macie doświadczenie z olejem arganowym? Macie jakieś swoje sposoby na ocenę jego jakości?

2 komentarze Dodaj własny

  1. Dzięki za cenny wpis oraz zawrócenie uwagi na skład. Wiele osób chce tanio i „premium” a tak się nie da. Co do samego składu, to wiele olejków jest mieszanych z olejami. Podobna sytuacja jest z oleje z oregano. Można kupić jakieś procentowe zawartości olejku w …oleju.

    1. Dominik pisze:

      Pozyskiwanie wysokiej jakości olejków eterycznych czy olejów wymaga użycia sporej ilości „towaru”. A to przekłada się na cenę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *