Czy zakładasz rękawiczki podczas prac domowych?

dnia

Miałem pisać drugą część materiału o peptydach w kosmetykach, ale postanowiłem, że porusze inny temat.

Od czasu do czasu zadaję Wam różne pytania na swoim  profilu internetowym. W ostatni weekend zapytałem,  czy stosujecie rękawiczki ochronne podczas prac domowych. Okazało się, że około 75% głosujących osób odpowiedziało negatywnie!

Muszę przyznać, że mnie zaskoczyliście. Mini SZOK

Prace domowe

Prace domowe, czyli czynności regularnie wykonywane w domach, podczas których stosujecie różne detergenty, środki wybielające czy dezynfekujące. Zgadza się?

Wiele osób zwraca uwagę na to, czy w kosmetykach do mycia ciała znajduje się popularny SLES lub już zdecydowanie rzadziej stosowany SLS. Jestem przekonany, że zmywając naczynia już o tych składnikach nie pamiętacie. W trakcie zmywania naczyń dłonie mają zdecydowanie dłuższy kontakt z detergentem niż podczas „tradycyjnej” kąpieli. Płyny do mycia naczyń często przesuszają skórę, zaburzają barierę hydrolipidową, powodują, że skóra jest szorstka.

Kto z Was spotkał się z taką sytuacją?

Dezynfekcja toalety

Szorowanie toalety z wykorzystaniem popularnego preparatu do dezynfekcji zawierającego podchloryn sodu też nie przysłuży się Waszym dłoniom. W tym przypadku rękawiczki naprawdę się przydadzą. Domestos, bo ten środek  do mycia miałem na myśli to tylko jeden z produktów, który w kontakcie ze skórą może wywołać podrażnienie (w wersji optymistycznej). Z drugiej strony, przyznać muszę, że jest to jeden ze skuteczniejszych środków do mycia toalety.

Podchloryn sodu wykazuje silne działanie utleniające i odkażające. Ma lub miał on zastosowanie do dezynfekcji wody w basenach. Jest na tyle skuteczny, że często mówiło się, że dobrze „tłucze” bakterie, grzyby…

Jeśli jest taki skuteczny, to można oczekiwać, że podczas kontaktu ze skórą dłoni ma wpływ na nasz mikrobiom. Podejrzewam, że go niszczy.

Rękawiczki chronią nasze dłonie podczas prac domowych

Przetykanie rur

Podczas mycia łazienki, od czasu do  czasu mam problem z odpływem  i zasypuję go popularnym środkiem zawierającym wodorotlenek sodu. Sprawdza się idealnie. Substancja ta w wysokim stężeniu może jednak wywoływać poparzenie chemiczne. Z własnego doświadczenia wiem, że takie poparzenie goi się długo…

Z ciekawostek powiem Wam tylko, że wodorotlenek sodu stosowany jest w niewielkim stężeniu w kosmetykach. Wykorzystywany jest do regulacji pH i nie ma co w związku z tym panikować, że coś Wam się stanie. W tym przypadku stężenie ma znaczenie.

Podsumowanie

Nie piszę o tym wszystkim, żeby namawiać Was do używania rękawiczek na każdym kroku. Warto jednak pomyśleć o tym, jakie środki stosujecie podczas czyszczenia  mieszkania i jaki może mieć to wpływ na wasze dłonie. Co chwilę wspominam o kosmetykach do pielęgnacji dłoni. Wiele z nich sprawdza się u mnie. Są bardzo pomocne, ponieważ nawilżają, natłuszczają, regenerują, ale w przypadku, kiedy dłonie są zniszczone po stosowaniu chemii domowej, zdecydowanie trudniej będzie doprowadzić je do porządku.

Jeśli zależy Wam na zadbanych dłoniach to warto czasem sięgnąć po rękawiczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *