Kilka faktów o popularnym składniku kosmetycznym

Podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej miałem przyjemność wysłuchać wykładu dr n. farm. Beaty Kamińskiej-Kolat pt. „Zastosowanie alfa-bisabololu na owłosionej skórze głowy” . Muszę przyznać, że ten wykład bardzo mi się spodobał. Przedstawiał bardzo ciekawe, w wielu przypadkach dotąd nieznane mi informacje.

Co to jest bisabolol?

Bisabolol to związek organiczny, który jeśli się nie mylę,  w 1951 r. został wyizolowany z rumianku. Rumianek należy do rodziny roślin astrowatych, gdzie jednym z popularniejszych przedstawicieli jest rumianek pospolity, z którego pozyskuje się  właśnie bisabolol. Warto dodać, że substancja ta może być otrzymywana też syntetycznie.

W literaturze możecie spotkać się z  jeszcze z innymi nazwami bisabololu takimi jak: alfa-bisabolol, α-bisabolol czy lewomenol. Warto o tym wiedzieć, ponieważ czasami marki posługują się różnymi nazwami i może to sugerować, że mamy do czynienia z „nowym” składnikiem.

Wzór strukturalny bisabololu

Wprawdzie substancja jest nam dość dobrze znana, to ciągle prowadzone są badania nad jej zastosowaniem nie tylko w pielęgnacji, ale także w leczeniu (1)

Bardzo istotne jest to, że bisabolol to pojedynczy związek i w wyciągu z rumianku znajduje się w otoczeniu innych składników. Niezaprzeczalnym faktem jest, że nie można postawić znaku równości między właściwościami bisabololu i wyżej wspomnianym ekstraktem. Dla zainteresowanych mogę dodać, że w ekstrakcie z rumianku można znaleźć np. chamazulen, matrycynę czy różne flawonoidy.

Kosmetyki

Bisabolol to związek chemiczny bardzo często wykorzystywany w kosmetykach. Ja go kojarzę z produktami  po goleniu, ale możecie go też znaleźć w kremach pielęgnacyjnych.

Bisabol to popularny składnik kosmetyków

Bisabolol jest substancją bezpieczną (2) i nawet w przypadku zastosowania 5% roztworu substancji na skórę nie stwierdzono fototoksyczności. Inaczej jest w przypadku ekstraktu z rumianku, w którym oprócz wyżej wspomnianej substancji zawiera też i inne związki. W tym drugim przypadku możliwe są alergie kontaktowe. No, ale nie chcę demonizować, bo z tego, co przeczytałem, dostępne są odmiany rumianku, które nie zawierają substancji, które obwinia się o działanie uczulające.

Działanie

Bisabolol znany jest z działania przeciwzapalnego. Podczas prezentacji, w której brałem udział, przedstawiono szereg interesujących faktów, np.: maść z bisabololem wykorzystywana w leczeniu egzemy dłoni, łydek i przedramion może być porównywana do 0,25% hydrokortyzonu.

Takich przykładów było jeszcze kilka i przyznam, że bardzo zaskoczyła mnie skuteczność tej substancji. Żeby nie było, że informacje były wyssane z palca –  w większości przypadków były publikacje, na które się powoływano.

Co więcej, bisabolol może być stosowany w leczeniu AZS 2, ponieważ łagodzi zaostrzenie wyprysku w porównaniu do wartości wyjściowych, redukuje powierzchnię skóry dotkniętej zmianami. Dodatkowo substancja łagodzi swędzenie, łuszczenie się skóry czy suchość.

To nie wszystko!  Bisabolol wykazuje działanie zabliźniające rany, czy pomaga w gojeniu owrzodzeń żylnych. 

Na koniec prezentacji wspomniano o wykorzystaniu bisabololu w pielęgnacji skóry głowy! Ja natomiast samodzielnie znalazłem publikacje w której stosuje się szampon z bisabololem w pielęgnacji skóry głowy po przeszczepie włosów (3). Czy spotkaliście się z kosmetykami do pielęgnacji skóry głowy zawierającymi ten składnik?

Podsumowanie

Bisabolol to substancja znana i dobrze przebadana. Związek ten możecie znaleźć w ekstrakcie z rumianku, ale nie znaczy to, że bisabolol i ekstrakt to jest to samo i ma takie same właściwości. Przygotowując ten wpis, zdziwiłem się, ile prozdrowotnych właściwości wykazuje bisabolol. Jeśli jesteście żądni wiedzy, to zajrzyjcie do publikacji, do których się odnoszę.

Literatura

  1. „Health Benefits, Pharmacological Effects, Molecular Mechanisms, and Therapeutic Potential of-Bisabolol” Lujain Bader Eddin , Niraj Kumar Jha , Sameer N. Goyal , Yogeeta O. Agrawal, Sandeep B. Subramanya, Salim M. A. Bastaki and Shreesh Ojha; Nutrients 2022, 14, 1370.
  2. „A review of the application and pharmacological properties of -bisabolol and -bisabolol -rich oils.” Kamatou, G.P.P.; Viljoen, A.M. J. Am. Oil Chem. Soc. 2010, 87, 1–7.
  3. „“Highly efficient and compatible shampoo for use after hair transplant” Dorothea Schweiger, Andrea M Schoelermann, Alexander Filbry, Tina Hamann,  Claudia Moser, Frank Rippke; Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015 Jul 22:8:355-60

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *