Podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej miałem przyjemność wysłuchać wykładu dr n. farm. Beaty Kamińskiej-Kolat pt. „Zastosowanie alfa-bisabololu na owłosionej skórze głowy” . Muszę przyznać, że ten wykład bardzo mi się spodobał. Przedstawiał bardzo ciekawe, w wielu przypadkach dotąd nieznane mi informacje.
Co to jest bisabolol?
Bisabolol to związek organiczny, który jeśli się nie mylę, w 1951 r. został wyizolowany z rumianku. Rumianek należy do rodziny roślin astrowatych, gdzie jednym z popularniejszych przedstawicieli jest rumianek pospolity, z którego pozyskuje się właśnie bisabolol. Warto dodać, że substancja ta może być otrzymywana też syntetycznie.
W literaturze możecie spotkać się z jeszcze z innymi nazwami bisabololu takimi jak: alfa-bisabolol, α-bisabolol czy lewomenol. Warto o tym wiedzieć, ponieważ czasami marki posługują się różnymi nazwami i może to sugerować, że mamy do czynienia z „nowym” składnikiem.
Wprawdzie substancja jest nam dość dobrze znana, to ciągle prowadzone są badania nad jej zastosowaniem nie tylko w pielęgnacji, ale także w leczeniu (1)
Bardzo istotne jest to, że bisabolol to pojedynczy związek i w wyciągu z rumianku znajduje się w otoczeniu innych składników. Niezaprzeczalnym faktem jest, że nie można postawić znaku równości między właściwościami bisabololu i wyżej wspomnianym ekstraktem. Dla zainteresowanych mogę dodać, że w ekstrakcie z rumianku można znaleźć np. chamazulen, matrycynę czy różne flawonoidy.
Kosmetyki
Bisabolol to związek chemiczny bardzo często wykorzystywany w kosmetykach. Ja go kojarzę z produktami po goleniu, ale możecie go też znaleźć w kremach pielęgnacyjnych.
Bisabolol jest substancją bezpieczną (2) i nawet w przypadku zastosowania 5% roztworu substancji na skórę nie stwierdzono fototoksyczności. Inaczej jest w przypadku ekstraktu z rumianku, w którym oprócz wyżej wspomnianej substancji zawiera też i inne związki. W tym drugim przypadku możliwe są alergie kontaktowe. No, ale nie chcę demonizować, bo z tego, co przeczytałem, dostępne są odmiany rumianku, które nie zawierają substancji, które obwinia się o działanie uczulające.
Działanie
Bisabolol znany jest z działania przeciwzapalnego. Podczas prezentacji, w której brałem udział, przedstawiono szereg interesujących faktów, np.: maść z bisabololem wykorzystywana w leczeniu egzemy dłoni, łydek i przedramion może być porównywana do 0,25% hydrokortyzonu.
Takich przykładów było jeszcze kilka i przyznam, że bardzo zaskoczyła mnie skuteczność tej substancji. Żeby nie było, że informacje były wyssane z palca – w większości przypadków były publikacje, na które się powoływano.
Co więcej, bisabolol może być stosowany w leczeniu AZS 2, ponieważ łagodzi zaostrzenie wyprysku w porównaniu do wartości wyjściowych, redukuje powierzchnię skóry dotkniętej zmianami. Dodatkowo substancja łagodzi swędzenie, łuszczenie się skóry czy suchość.
To nie wszystko! Bisabolol wykazuje działanie zabliźniające rany, czy pomaga w gojeniu owrzodzeń żylnych.
Na koniec prezentacji wspomniano o wykorzystaniu bisabololu w pielęgnacji skóry głowy! Ja natomiast samodzielnie znalazłem publikacje w której stosuje się szampon z bisabololem w pielęgnacji skóry głowy po przeszczepie włosów (3). Czy spotkaliście się z kosmetykami do pielęgnacji skóry głowy zawierającymi ten składnik?
Podsumowanie
Bisabolol to substancja znana i dobrze przebadana. Związek ten możecie znaleźć w ekstrakcie z rumianku, ale nie znaczy to, że bisabolol i ekstrakt to jest to samo i ma takie same właściwości. Przygotowując ten wpis, zdziwiłem się, ile prozdrowotnych właściwości wykazuje bisabolol. Jeśli jesteście żądni wiedzy, to zajrzyjcie do publikacji, do których się odnoszę.
Literatura
- „Health Benefits, Pharmacological Effects, Molecular Mechanisms, and Therapeutic Potential of-Bisabolol” Lujain Bader Eddin , Niraj Kumar Jha , Sameer N. Goyal , Yogeeta O. Agrawal, Sandeep B. Subramanya, Salim M. A. Bastaki and Shreesh Ojha; Nutrients 2022, 14, 1370.
- „A review of the application and pharmacological properties of -bisabolol and -bisabolol -rich oils.” Kamatou, G.P.P.; Viljoen, A.M. J. Am. Oil Chem. Soc. 2010, 87, 1–7.
- „“Highly efficient and compatible shampoo for use after hair transplant” Dorothea Schweiger, Andrea M Schoelermann, Alexander Filbry, Tina Hamann, Claudia Moser, Frank Rippke; Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015 Jul 22:8:355-60